BioQuest "Bilgi Yarışması"

bioquest

BioQuest "Bilgi Yarışması"

BIOEXPO, her yıl düzenlenen yaşam bilimleri fuarıdır ve bu yıl moleküler biyoloji ve genetik, biyoloji ve biyomühendislik alanlarında okuyan öğrenciler için heyecan verici bir yarışma ile dolu olacak. Bu yarışma, katılımcı gruplara bilimsel  rekabet ortamı sağlamanın yanı sıra akran ağı oluşturmak, şirketleri tanımak, potansiyel iş alanlarını keşfetmek, öğrenci toplulukları ile işbirliği yapmak ve eğitimli paketleriyle biyolojik bilimler alanında yetkin bireyler oluşturmak amacıyla düzenlenmektedir.

Bu heyecan verici yarışma, BIOEXPO'nun bir parçası olarak TBD Junior Biologists koordinatörlüğünde MBG Türkiye, BioYoung ve UNILAB işbirliği çerçevesinde düzenlenmektedir.

Yarışmaya Neden Katılmalıyım?

Cihazları Yakından Gözlemleme: Yarışma, öğrencilere  endüstriyel alan uygulamaları hakkında deneyim kazanma fırsatı sunar. Yarışmaya katkı veren firmaların önerdikleri ekipman, hizmet ve teknoloji hakkında öncelikli detaylı bilgi alma şansını sunar.

Ekip Çalışması: Yarışma, öğrencilere ekip çalışması becerileri kazandırır. Takımlar halinde katılarak birlikte çalışma, sorunları birlikte çözme ve iletişim becerilerinizi geliştirme fırsatı sunar.

Şirketlerle Bağlantı: Yarışma, BIOEXPO'da yer alan şirketlerle doğrudan etkileşimde bulunma fırsatı sunar. Bu, öğrencilerin potansiyel staj veya iş fırsatları hakkında bilgi sahibi olmalarına yardımcı olabilir.

Odaklanma:  Ödül ve ekip motivasyonu ile  bilgiye ulaşmada odaklanma şansı sağlar.

Ağ Oluşturma: Yarışma sırasında diğer öğrencilerle ve sektördeki profesyonellerle tanışma fırsatı bulabilirsiniz. Bu, gelecekteki kariyeriniz için değerli bir ağ oluşturmanıza yardımcı olabilir. Bu yarışma, öğrencilerin teorik bilgilerini pratiğe dökmelerine, sektörü daha yakından tanımalarına ve kariyerlerini geliştirmelerine yardımcı olan önemli bir fırsattır. Ayrıca, bilgi ve ekip çalışması kendinizi daha da geliştirmenize olanak tanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yarışmaya nasıl başvurabilirim?

Her takım 3 kişiden oluşan üyelerini kendisi seçecektir. Öncelikle ön başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Ön başvuru geçen takımlara detayları iletmeleri için tekrar form gönderilecektir.

Takımlar kaç kişiden oluşmalıdır? Takımlara katılabilmek için kaçıncı sınıf öğrencisi olmalıyım?

Her takım moleküler biyoloji ve genetik, biyoloji ve biyomühendislik bölümü öğrencisi olmak üzere toplamda 3 lisans öğrencisinden oluşmalıdır.  Tüm ekiplerde bahsi geçen bölümlerin tümünden öğrenci olması şartı bulunmamakadır. (Örn. 3 öğrenci bir takım oluşturabilir.)

Sen de üniversite kulübünü temsil etmek istiyorsan üniversite kulübünle iletişime geç!

Takımlar haklı sebepler sunarak yarışmacıyı 48 saat kala değiştirebilirler. Takımlar yarışma alanına eksik ekip üyesiyle gelirlerse yarışma dışı kalırlar. 

Takımlara katılmak için belirli sınıf zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak 15 sorudan oluşacak yarışmanın 5 Temel düzey, 5 Orta düzey, 5 İleri düzey sorulardan oluşacağını göz önünde bulundurulmalıdır.

Takım isimleri nasıl belirlenmelidir?

Takım isimleri en fazla 2 kelimeden oluşmalıdır. yaşam bilimleri ile ilgili olmalıdır. İsim benzerliği noktasında ilk başvuru kabul edilip, diğer takımın yeni isim belirlemesi istenecektir.

Bireysel olarak yarışmaya katılabilir miyim?

Yarışmaya bireysel katılım kabul edilmemektedir.

Yarışma sonunda katılım sertifikası verilecek mi?

Evet, yarışma sonunda Türkiye Biyologlar Derneği ve Bioexpo onaylı katılım sertifikası verilecektir.

Yarışmaya online olarak katılabilir miyim?

Yarışma 25 Ekim 2023 tarihinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonunda yüz-yüze gerçekleşecektir. Online katılım kabul edilmemektedir.

Yarışma sorularının kapsamı nedir?

Yarışma soruları, BIOEXPO'da yarışmaya katkıda bulunan şirketlerin teşhir ettikleri ve bilgi vererek yarışmaya önerdikleri biyoteknoloji, laboratuvar ve temizoda sistemlerinden kullanılan cihaz ve teknolojiler ile ilgili olacaktır.   

15 soruluk yarışma 5 Temel düzey, 5 orta düzey, 5 İleri düzey sorudan oluşmaktadır. Sorular Kahoot uygulaması üzerinden sahneye yansıtılacak ve yarışmacılar soruları telefonlarından cevaplayacaklardır.

Şirketleri tanımak ve cihazlar hakkında sorulabilecek potansiyel sorular için öncesinde şirketlerin stant bilgileri size verilecektir. Stantları ziyaret ederek bilgi sahibi olabilirsiniz. sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Sorular nasıl hazırlanacaktır?

Yarışmaya katkı verilecek Bioexpo firmalarından 3 adet farkı düzeyde soru  alınacaktır. Türkiye Biyologlar Derneği’nin koordine ettiği bilim kurulu yazılan soruları onaylayacak ve her bir soru ile soru havuzu oluşturulacaktır. Yarışma öncesinde 15 tanesi rastgele seçilecektir. 

Kazanan Takıma Verilecek Ödüller Nelerdir?

1. Ekibin Ödülü:

23.400 ₺ değerinde ISO14644.com'dan çevrimiçi eğitim çeki
17.700 ₺ değerinde Bioinformy.com'dan çevrimiçi eğitim çeki
15.000 ₺ değerinde Labakademi.com.tr'den çevrimiçi eğitim çeki

2. Ekibin Ödülü:
15.600 ₺ değerinde ISO14644.com'dan çevrimiçi eğitim çeki
10.500 ₺ değerinde Bioinformy.com'dan çevrimiçi eğitim çeki
9.600 ₺ değerinde Labakademi.com.tr'den çevrimiçi eğitim çeki

3. Ekibin Ödülü:
7.800 ₺ değerinde ISO14644.com'dan çevrimiçi eğitim çeki
7.500 ₺ değerinde Bioinformy.com'dan çevrimiçi eğitim çeki
7.500 ₺ değerinde Labakademi.com.tr'den çevrimiçi eğitim çeki

Dereceye giremeyen tüm katılımcılara belirli tarihlere kadar geçerli yüzde %40 indirim çeki verilecektir. Ödüller başka bir isme devredilemez ve satılamaz.

Yarışma hangi saatlerde olacaktır?

25 Ekim 2023 tarihinde 10:00-18:00 saatleri arasında olacaktır.
10:00-11:00 fuar alanında buluşma, tanışma, bilgilendirme
11:00-15:00 serbest bilgi toplama,
15:00-18:00 yarışma, ödül ve sertifika töreni

 
3WTURK CMS v8.3.3